Z čoho sa skladá skateboard

26. 12. 2012 | Jaro

Najčerstvejšou novinkou v našej ponuke sú práve skateboardy birdhouse. 

Na jednej strane sme síce mierne vybočili z tovaru, ktorý ponúkame, veríme, že sa ale taktiež ujmú tak ako ostatné značky. Značka skateboardov, ktoré totižto máme v ponuke nie je len taká obyčajná. Jedná sa o top svetovú značku a to konkrétne Birdhouse. Je to značka, ktoré patrí Tony Hawkovi, ktorý sa aj napriek tomu, že má už dnes viac ako 40 rokov stále v skateboardingu pohybuje. Dizajny skateboardov vychádzajú z dielne Tony Hawk a jeho crew.

Meno Tony Hawk je potom samozrejmosťou, že kúpou takejto dosky v nej dostanete top svetovú kvalitu.

Pozrime sa teda na to z čoho sa skateboard skladá. Základnými časťami skateboardu sú spravidla doska, kolieska a trucky. Truck sú zaužívaným výrazom medzi skateboardistami. V prípade, že vám toto slovo nič nehovorí, napovieme vám, že sa jedná o obyčajný podvozok pripojený na dosku. Súčasťou koliesok sú potom aj samozrejme ložiská. Na skateboardoch sa od výroby zväčša používajú klasické ložiská Abec 5 alebo Abec 7. Vo väčšine prípadov sú takéto ložiská absolútne postačujúce.

Moderné top  skateboardy sú spravidla vyrobené z javorových drevených  7 vrstvých dýh. U nás je z tohto dreva vyrobená vyššia trieda skateboardov birdhouse. O niečo lacnejšia trieda je vyrobená z čínskej brezy. Materiál týchto dosiek je dokopy zlepený polyvinylovým lepidlom a tlakom až 300PSI.  Vďaka tomuto tlaku získa doska svoj tvar a ostane zlepená. Na jeden krát sa takto zlepí aj 5 skateboardov, ktoré sú v takomto lise až 30 minút.  Tvar skateboardu, ktorý doska získa sa nazýva konkáva. Javorové drevo má spomedzi všetkých materiálov najlepší pomer vlastností akými sú tuhosť, elasticita a odozva.  Vďaka konkáve získa jazdec nad skateboardom oveľa väčšiu kontrolu.

Na vrchu dosky sa nachádza takzvaný grip. Uľahčuje robenie trikov a poskytuje jazdcovi lepšiu priľnovosť k doske.

Kolieska sú vyrobené z polyurethanových materiálov a v porovnaní s kolieskovými korčuľami sú oveľa tvrdšie.

 

Tony Hawk v akcii


Použité zdroje: exploratorium.edu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *