Ako vybrať ľadové korčule

Vyber ako darček ľadové korčule a ak náhodou nesadne veľkosť, vymeniť korčule môžeš až do 17.1.2012. 

Neskrývame sa ale len za predĺženú lehotu na výmenu. So správnym výberom veľkosti ti vieme poradiť. Máme prehľad v tom, ktoré korčule ako sedia, z ktorej značky je lepšie vybrať väčšie číslo a naopak. Preto neváhaj a obráť sa na nás.

Ak vyberáš korčule na diaľku a vieš zistiť dĺžku nohy obdarovaného/obdarovnej, pomôže ti tento návod.

Ľadové korčule pre deti

Detské ľadové korčule

Pri deťoch máš pri výbere ľadových korčúľ dve možnosti. Ak deti chodia korčuľovať menej často, je možné, že sa uspokojíš aj s rozťahovacou verziou ľadových korčúľ.  Snažíme sa ponúkať kvalitné značky na ktoré sa môžeš spoľahnúť. Rozťahovacia verzia nie je vždy najideálnejšie riešenie, avšak ak sa na ľad dieťa dostane len niekoľkokrát za zimu, korčule vydržia oveľa dlhšie. Najpolulárnejšie sú modely Comet z Rollerblade alebo detské ľadové korčule K2.

Rozťahovacie korčule vyberaj tak, aby dieťa vyťažilo maximum z intervalu roztiahnutia. Keď má teda nohu 32 alebo 33, veľkosť 33-36,5 bude ideálna. Ak už má 34, lepšie bude vybrať veľkosť 35-40 ako 33-36,5 a tak ďalej.

Ak vyberáš korčule pre dieťa, ktoré korčuľuje často stačí zvoliť detské hokejové korčule Bauer pre chlapcov a krasokorčuliarske korčule Riedell pre dievčatá. Kedže deťom ešte noha rastie, bude pri týchto typoch ideálna rezerva cca 1cm. 

V prípade korčúľ Bauer je to jednoduché. Stačí vybrať správnu veľkosť podľa tabuľky veľkostí.

Korčule Riedell sa v našej ponuke delia podľa viacerých parametrov. Tu je niekoľko modelov a tipov podľa ktorých sa môžeš pri výbere rozhodovať (nemáme veľkosť, ktorú hľadáš v ponuke?stačí nám napísať):

Modely  Riedell 615 Soar, 13 Sparkle a im podobné sú spomedzi krasokorčúľ Riedell skôr rekreačnejšie zamerané. Vyznačujú sa širším strihom a šnúrujú sa o niečo ľahšie ako klasické kraso topánky.  Výhoda je, že aj popri pohodlnejšej topánke dostaneš v korčuliach kvalitu Riedell a spoľahlivé a správne tvarované nože so zúbkami tak ako majú byť. Niektoré menšie čísla majú namiesto šnúrok len suché zipsy. Menším deťom tento spôsob zapínania stačí a nie je to problém.

Model 10 Opal – základný krasokorčuliarsky model. Ideálny na korčuliarske kurzy a pre úplnych začiatočníkov. Jeho pevnosť je na úrovni vyššie spomenutých rekreačných modelov.

Modely 14 Pearl a 19 Emerald – ideálne pre začiatočníkov a deti, ktoré začínajú s krasokorčuľovaním. Majú kvalitnejšiu výstelku a pevnejšiu topánku ako model Opal. Deti sa na nich môžu začať učiť ich prvé prvky a triky.  Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma modelmi je pevnejšia topánka modelu Emerald a fakt, že tento model vyrába aj v polčíslach. Korčule tak môžeš vybrať presnejšie.

Model 33 Diamond – vyrobený z pravej kože, je tuhší v porovnaní  s predchádzajúcimi modelmi a je ho taktiež možné tepelne tvarovať. Ideálne pre deti, ktoré chodia aktívne na krasokorčuľovanie a trénujú svoje prvé skoky (všetky detské ľadové korčule Riedell v ponuke).

 

Ľadové korčule pre dámy

Dámske ľadové korčule

Dámy majú u nás celkovo 4 možnosti. Ľadové korčule s mäkkou a rekreačnou topánkou – v dnešnej dobe sa už dámy, ktoré nechcú zúbky v prednej časti nožov nemusia obmedzovať na pánske hokejové korčule.  Práve pre tieto prípady máme v ponuke od výrobcov kolieskových korčúľ aj „ľadové modely“. Tie sú kombináciou zateplenej topánky, ktorá je veľmi podobná kolieskovým korčuliam a hokejového noža. Táto kombinácia je u nás veľmi populárna medzi dámami, ktoré preferujú korčuľovanie bez zúbkov aj kvôli tomu, že si od nich odvykli kvôli jazde na kolieskových korčuliach. Spoľahnúť sa môžeš na modely Alexis Ice (klasické šnúrky), Alexis Ice Pro (speedlacing),  Alexis Ice BOA (systém BOA) alebo modely Spark Ice.

Rekreačné topánky s krasokorčuliarskymi zúbami – koľko ľudí, toľko chutí. Typy topánok K2 a Rollerblade si u nás zákazníci veľmi obľúbili. Stále sa ale našli zákazníčky, ktorým aj v tomto type topánok chýbali krasokorčuliarske nože so zúbkami. Ak teda chceš vybrať korčule s mäkkučkou topánkou a kraso nožmi, správnou voľbou budú modely Alexis Ice FB (figureblade) , Alexis Ice Pro FB a modely Spark Ice so zúbkami.

Rekreačné krasokorčule – Rollerblade síce nie je výrobca profi ľadových korčúľ, avšak ak hľadáš „krasky“, ktoré majú široký strih a postačia na verejné korčuľovanie, vyber Rollerblade Stella alebo Bladerunner Aurora. Obe korčule pochádzajú od toho istého výrobcu a mnohým korčuliarkam postačia. Ich nevýhodou je nižšia pevnosť a to, že sa vyrábajú len v celých číslach.

Vyššia trieda kraso korčúľ – ak hľadáš kvalitnejšie krasokorčule, ideálna voľba bude značka Riedell.

Modely  Riedell 625 Soar, 113 Sparkle, 118 Sparkle a im podobné sú spomedzi krasokorčúľ Riedell skôr rekreačnejšie zamerané. Vyznačujú sa širším strihom a šnúrujú sa o niečo ľahšie ako klasické kraso topánky.  Výhoda je, že aj popri pohodlnejšej topánke dostaneš v korčuliach kvalitu Riedell a spoľahlivé a správne tvarované nože so zúbkami tak ako majú byť.

Model 110 Opal – základný krasokorčuliarsky model. Ideálny ak hľadáš kvalitné korčule a základný model bude postačujúci

Modely 114 Pearl a 119 Emerald – ideálne ak hľadáš kvalitnejšie kraso korčule od overeného výrobcu. Majú kvalitnejšiu výstelku a pevnejšiu topánku ako model Opal. Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma modelmi je pevnejšia topánka modelu Emerald a fakt, že tento model vyrába aj v polčíslach. Korčule tak môžeš vybrať presnejšie.

Model 133 Diamond – vyrobený z pravej kože, je tuhší v porovnaní  s predchádzajúcimi modelmi a je ho taktiež možné tepelne tvarovať (celá ponuka dámskych ľadových korčúľ).

 

Ľadové korčule pre pánov

Pánske ľadové korčule

Páni to majú u nás jednoduché. Mnohí ani nezvažujú inú možnosť ako klasické hokejové korčule Bauer. Stále ale pribúda viac pánov, ktorí si povedia, že tvrdé hokejové korčule nepotrebujú, pretože zrovna hokej hrávať nebudú. Ich prioritou je čo najväčší komfort. Pre nich máme v ponuke korčule s mäkkou  a zateplenou topánkou. Absolútnou istotou sú korčule s technológiou Softboot od K2 alebo korčule od Rollerblade (celá ponuka pánskych ľadových korčúľ).