Správna korčuliarska pozícia (video)

19. 6. 2013 | Jaro

Na youtube sa už nachádza viac videí, kde Eddy Matzger dáva korčuliarske typy, poprípade učí techniku. Radi by sme ale dali do pozornosti túto zaujímavú sériu videí, kde vám základy techniky vysvetlia korčuliarske legendy ako Elisabeth Schrenk, Pascal Briand alebo samotný Eddy Matzger.

Na začiatku videa uvidíte pár korčuliarskych tipov, ktoré vám, ak ste už skúsený korčuliari, budú zrejme dobre známe. Najzaujímavejšia časť sa ale začína od 5. minúty. Tu sa vysvetľuje správna korčuliarska pozícia/postoj. A to je práve to, čo sa snažíme ostatným v klube vysvetliť a málokedy si dajú poradiť. Bez správnej korčuliarskej pozície sa nikdy poriadne neodrazíte a nevyužijete všetku  silu z nôh.

Základom je teda stlačiť zadok dole. Veľa začínajúcich korčuliarov sa len prehne v chrbte a nohy má prakticky vystreté. Toto je chyba a odraz je naozaj neefektívny. Pri „relaxed skating position“ (pozícia v ktorej by ste mali vydržať v prípade, že korčuľujete dlhšiu trasu). májú byť špičky, kolená a ramená v jednej rovine! To samozrejme nikto nedosiahne tým, že sa prehne v chrbte. Takže, podstivo stlačiť zadok dole, navážiť sa skoro až na päty a uvidíte ten rozdiel v odraze. Iste, nepôjde to hneď jednoducho na dlhom úseku, zo začiatku vás zrejme budú bolieť nohy viac ako obyčajne, ale uvidíte, že sa neskôr raketovým tempom zlepšíte.

Vo videu sa ukazuje praktická pomôcka, kde pre relaxed skating position stačí spustiť ruky na kolená a zatlačiť zadok vzad. (viď video)

Čím bude Vaša korčuliarska pozícia nižšia, tým silnejší a väčší odraz budete môcť spraviť. Ak budete teda chcieť náhle zrýchliť alebo jednoducho šprintovať, potrebnú pozíciu dosiahnete tak, že si ruky pokrčíte v lakte a zadok zatlačíte tak dole, že sa samotné lakte budú dotýkať kolien. A v tomto bode sa nachádza poloha v ktorej zo seba vyťažíte maximálny odraz. (pre lepšiu predstavu si naozaj pozrite video 🙂 )

A teraz sľubované video:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *