Rozdiel medzi cylindrickým a sferickým zorníkom

28. 1. 2014 | Jaro

Rozdiel medzi cylindrickým a sférickým zorníkom je predovšetkým v prípade lyžiarskych okuliarov jedným z najčastejších faktorov ovplyvňujúcich cenu.

Základný rozdiel medzi jednotlivými typmi zorníkov spočíva v zakrivení. Lacnejšia, cylindrická varianta je zakrivená len horizontálne. Vertikálne – zhora nadol je rovná. Napríklad tak ako šošovka nižšie na obrázku. V takomto zorníku získaš slušný zorný uhol a s najväčšou pravdepodobnosťou (záleží od výrobcu) aj dobrý pomer ceny a výkonu.

cylindrical-lens

Sférický zorník je zahnutý v oboch smeroch  – horizontálne a aj vertikálne. Takéto zakrivenie presne imituje tvar tvojho oka a  je zárukou minimálneho až žiadneho skreslenia. V takomto skle jednoducho získaš tú najlepšiu možnú optiku.

Náhľad sférického zorníka je nádherne vidno na tomto obrázku lyžiarskych okuliarov.

Spherical-Lens

O rozdieloch medzi sférickými a cylindrickými zorníkmi hovorí od polovice videa veľmi zaujmavo aj tento pán z Gira. V prípade sférických podľa neho dostaneš lepšiu optiku v každej časti zorného uhla. Cylindrické sú o niečo menej kvalitné, avšak zdôraznil zaujmavý postreh a to ten, že celú dobu tu bývali obyčajné cylindrické sklá a nikoho poriadne ani nenapadlo, že by to lepšie vôbec mohlo byť.  Pre reakreačného lyžiara, teda s najväčšou pravdepodobnosťou budú sférické sklá stačiť a pre každého fajnšmekra alebo pretekára tu sú cylindrické sklá 🙂

(Tiež prezdrádza veľa zaujmavostí z výroby. Je to skvelé video, odporúčame)

Máš vlastné postrehy týkajúce sa lyžiarskych okuliarov? Neváhaj sa s nimi podleiť v komentároch!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *