Jednoduchý rockering na Seba FRX a FR3 (video)

8. 5. 2016 | Jaro

Novinky Seba pre sezónu 2016 FR3 a FRX majú spoločný typ rámu X2R.  Z toho že sa jedná o základnú triedu korčúľ jasne vyplýva, že sa v prípade nového rámu nebude jednať o najtuhšiu a najvýkonnostnejšiu variantu. Najzaujímavejšia je ale na ráme možnosť jednoduchého rockeringu.

Rockering je výraz známy z freestyle slalomu alebo inline hokeja, kde sa spravidla používa prvé a posledné koliesko v priemere o 4mm menšie, aby sa dosiahol efekt „kolísky“ podobnej na hokejových korčuliach. Výsledkom je neporovnateľne väčšia obratnosť, využiteľná pri prudkých zákrutách na inline hokeji alebo pri slalome medzi pohárikmi. Korčule s rockerom sú na druhej strane oveľa menej stabilné vo vyšších rýchlostiach. 

Rocker je na korčuliach možné dosiahnuť dvoma spôsobmi. Najjednoduchší je, že si na štandardný (flat) rám dáš na kraje o 4mm menšie kolieska. V prípade, že namiesto väčšej obratnosti uprednostníš lepšiu stabilitu môžeš si pôvodné kolieska do rámu opäť vrátiť. Druhý spôsob platí pre prípad, že rocker je už v ráme zakomponovaný. V takomto prípade môžeš použiť štyri 80mm kolieska a vďaka tvaru rámu sú dve krajné kolieska akoby vo vzduchu. Tento typ rámu je oveľa menej univerzálny a využiteĺný je najlepšie v prípade „čistokrvných freestyle korčuliarov“.

V prípade modelov Seba FR3 a Seba FRX  sú krajné kolieska osedené špecifickým typom osky, ktorej otočenie určuje, či sú krajné kolieska v rovnakej polohe ako dve stredné alebo či sú naopak mierne zdvihnuté. Vďaka tomu si môžeš na korčuliach spraviť rocker doslova za pár sekúnd. Idea to určite nie je nová, už v starých Rocesoch alebo Salomonoch sme sa mohi stretnúť s možnosťou otáčania vložky v plastovom ráme, ktorá regulovala výšku uchytenia kolieska. Presne tento spôsob rockeringu som ale prvý krát videl vo videu kde Pinto prvý krát recenzoval niektorý z modelov kórejskej značky Flying Eagle. Tu je naň link. 

Pre názornú ukážku sme natočili jednoduché video na ktorom je vidno ako je možné na jednotlivých modeloch nastaviť rocker. Zvážil by si nový typ rámu alebo je lepšie ostať pri klasike kde si jednoducho dokúpiš 4 menšie kolieska?

 

Celú ponuku korčúľ Seba nájdeš tu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *