Ako si vybrať kolieska na korčule

14. 1. 2012 | Jaro

Ak neviete ako a podľa čoho je vhodné vyberať náhradné kolieska na korčule, tento článok vám bude nápomocný. Poradím vám so správnou voľbou tvrdosti, veľkosti alebo typu.

1. Typy koliesok
Základné delenie spočíva v rozdelení na typ použitia. Najčastejším druhom sú práve kolieska určené na fitness korčuľovanie. Ich veľkosť sa pohybuje v rozmedzí 78mm až 100mm. Sú určené predovšetkým na rekreačnú a tréningovú jazdu. Ich tvrdosť potom zasa medzi 80A až 85A.
Inline kolieska na rýchlostné alebo speed korčuľovanie sú charakteristické vyššou tvrdosťou, konkrétne 84A až 88A a predovšetkým veľkosťou pohybujúcou sa medzi 90 až 110mm. Väčšia veľkosť umožňuje dosahovať korčuliarovi vyššie rýchlosť. Ich rozmer funguje pri jazde ako prevod na bicykli. Čím väčšie sú, tým vyššiu rýchlosť môže jazdec dosiahnuť, avšak bude na to potrebovať viac sily. Ako vás už určite tiež napadlo, rozbeh s 110mm kolieskami je určite tiež náročnejší ako so 100mm kolieskami. Ak teda so speedom len začínate, nevoľte hneď tú najväčšiu alternatívu.
Napokon tu máme kategóriu Inline hokej.  Tento typ je širší ako vyššie uvedené kolieska. Je to práve kvôli tomu, aby bol inline hokejista pri hre obratnejší a stabilnejší. Ich veľkosť sa pohybuje v rozmedzí 72mm až 80mm. Inline hokejisti tiež používajú rôzny Hi-LO (nízkoprofilové)rámy v ktorých môžu kombinovať rôzne veľkosti, tak aby získali na korčuliach lepšiu obratnosť . Ich tvrdosť sa odlišuje podľa použitia v exteriéri alebo interiéri. Pri použití v exteriéri sa tiež nazývajú outdoor. Tu sa inline hokej hrá zvyčajne na asfalte a tak sa tvrdosť koliesok pohybuje okolo 85A. Pri použití v interiéri na špeciálnej ploche (indoor) sa  používajú nižšie tvrdosti práve kvôli potrebe vyššej priľnavosti koliesok na špeciálnej ploche.

2. Grip (priľnavosť) a  roll (rýchlosť koliesok)
Možno už ste sa s týmito pojmami pri čítaní článkov o korčuľovaní stretli. Grip a Roll sa po slovensky dajú  nazvať aj ako priľnavosť alebo rýchlosť koliesok. My budeme používať grip a roll ako pojmy medzi korčuliarmi zaužívané.
Oba tieto parametre bezprostredne súvisia s materiálom a tvrdosťou. Grip a roll by sa dal zovšeobecniť na to, že čím majú kolieska vyššiu tvrdosť tým majú vyššiu rýchlosť a menšiu priľnavosť a čím majú tvrdosť nižšiu tým majú vyššiu priľnavosť a menšiu rýchlosť. Toto tvrdenie sa môže považovať za pravdivé, avšak je treba brať do úvahy, že aj samotný materiál  môže odhliadnuc od tvrdosti ovplyvniť rýchlosť a priľnavosť. Tento trend môžeme sledovať predovšetkým  pri rýchlostných korčuliach, kde sa vyvíjajú aj tvrdé kolieska s extra priľnavosťou, ktorá skvelo podrží korčuliara v ostrých zákrutách a podobne.
Možno vás napokon zaujíma, prečo by ste mali prihliadať aj na priľnavosť. Absencia priľnavosti môže spôsobiť , že sa vám korčuľa jednoducho pri silnejšom odraze alebo v zákrute podšmykne. Ďalšia nevýhoda tiež môže byť, že pritvrdé inline kolieska netlmia nárazy z hrubšieho asfaltu a môžu byť nepohodlné na jazdu.

3. Tvrdosť
Hodnotenie tvrdosti môže byť subjektívne, ale myslím, že mám dostatok skúseností na to, aby som vám posunul svoje rady a odporúčania.
Pri výbere nových korčúľ  nemá cenu riadiť sa tvrdosťou koliesok. Keď ale budete potrebovať nové je najlepšie zvoliť tvrdosť 83-85A.  Nižšie tvrdosti sa pomerne rýchlo opotrebovávajú a pri fitness triede sa na druhej strane ale nemusíte obávať, že  by bola tvrdosť 85A príliš tvrdá, skôr naopak je to skvelý kompromis medzi mäkkými a tvrdými kolieskami. 86A a vyššie medzi štandardnou fitness triedou ani nenájdete.
Iné je to pri speed kategórii, kde nie je samozrejmosťou aj  tvrdosť 86A a vyššie. Korčuliari tu dokonca často kombinujú jednotlivé kolieska medzi sebou tak, aby dosiahli optimálny pomer medzi tvrdosťou a priľnavosťou.

4. Materiál koliesok
Niketorí z vás ešte často riešia dilemu či sú lepšie gumené alebo umelé kolieska alebo úplne iný materiál.
Odpoveď je ani umelé ani gumené. Ak sa rozhodnete kúpiť kvalitnú značku, nebudú vyrobené ani z gumy a ani z umelej hmoty. Výrobcovia ako Hyper, Powerslide, Matter alebo MPC používajú vo svojich produktoch špeciálny materiál a tak sa nemusíte obávať, že si omylom kúpite náhradné kolieska vyrobené z nekvalitného materiálu.

5. Skladba
Koliesko sa skladá z takzvaného hubu alebo stredu. Ten môže byť rôzneho, ktoré ovplyvňujú jeho vlastnosti
Taktiež je tu vnútorný materiál a napokon povrchová vrstva, ktorá najlepšie zodpovedá popísaným vlastnostiam . Tak ako sa táto vrstva opotrebováva, tak aj koliesko postupne stráca svoje pozitívne vlastnosti.

Máte ďalšie otázky, nejasnosti alebo by ste radi do článku niečo doplnili? Neváhajte a podeľte sa s vašimi postrehmi v diskusii!

19 názorov na “Ako si vybrať kolieska na korčule

  1. Jaro Autor

   Jasné. PU je polyurethán a sú z neho všetky kolieska. ak výrobca uviedol, že sú kolieska z PU, veľa o tom ale nepovedal. Z ničoho iného sa totižto nerobia 🙂

 1. Lenka

  Dobrý deň, chceli by sme dcére kúpiť kvalitné korčule, nakoľko ju to baví a myslím, že je fakt dobrá v korčuľovaní, ale ešte jej rastie noha, tak by sme chceli také nastaviteľné. Medzi detskými sú ale tie kolieska tvrdosť len 80 A. Viete poradiť, nohu má 36. vopred ďakujem za radu.

  1. Jaro Autor

   Dobrý deň Lenka, pardón za neskorú odpoveď. Prehliadol som komentár. Deti zväčša veľa nevážia a aj z toho dôvodu sa do korčúľ veľmi tvrdé kolieska nedávajú (nie je to pre ne také dôležité). Veľmi kvalitné korčule sú modely spitfire od Rollerblade. Majú kvalitné topánky a ak náhodou kolieska zjazdí, môžete kúpiť nové, dokonca 76mm kolieska. http://korcule.com/vyhladavanie?keywords=rollerblade+spitfire

 2. Andrej

  Takže „PU“ je vlastne plast alebo guma? Chcel by som jazdiť ticho, pretože tie kolieska čo mám, veľmi hučia a príjemné to nie je. Aké kolieska mi odporúčate na skateboard? Mám vstrekované PU a to sú tie čo tak hučia. Tak ktoré teda, pre pokojnú jazdu? 🙂

  1. Jaro Autor

   PU je polyuretán. Na skateboard bude asi väčšina hučať, kedže sa robia vo veľmi vysokej tvrdosti a sú skôr určené na rampu

 3. Ladislav

  Dobrý deň, mám hokejové korčule Bauer Vapor XR1 a casto jazdim na asphalte/betóne a chcem sa spýtať aké kolieska sú najlepšie a aká tvrdosť?

 4. Roman

  Dobry den
  Chcel by som sa spytat Mam starsie kolieskove korcule a neviem ci sa mi tam bude dat prehodit nove kolieska . Ako mam spravne zmeriat priemer alebo podla coho sa mam riadit?
  Dakujem

  1. Jaro Autor

   Dobry den Roman,
   vacsinou to je uvedene priamo na kolieskach. Mali by ste tam mat priemer v mm. Podla toho si urcite vyberiete. http://korcule.com/kolieska-na-korcule-c241_43 pripadne na rame byva uvedena maximalna velkost koliesok. Obcas je vacsia ako ta co tam povodne su.
   Podarilo sa vam takto dopatrat k spravnej velkosti?

 5. Matej

  Dobrý deň,
  prosím Vás zaujímalo by ma, ako hodnotíte kolieska od Rollerblade Hydrogen, zároveň aj ako porovnanie ku iným výrobcom v podobnej triede. A aké kolieska by ste volili pri urban korčulovaní veľkosť 80mm a prečo ? prípadne viaceré modely

  Vopred ďakujem za odpoveď a aj za prima článok 🙂

  1. Jaro Autor

   Hydrogen su velmi kvalitne kolieska a lepsie tazko kupite. Maju o nieco sirsi profil a su teda trosku stabilnejsie, co je fajn na urban. Alternativa s uzsim profilom a trosku vyssou tvrdostou je matter juice: http://korcule.com/matter-super-juice-f1-80mm-8ks-p3526

   ekonomicka varianta od matter juice je matter image.

   Ak nechcete zaplatit 80e za kolieska, co je na 80mm rozmer naozaj dost, velmi popularne su kolieska hyper concrete: http://korcule.com/hyper-concrete-g-4-ks-80mm-p330 ak chcete nieco na urban so sirsim profilom a kolieska hyper create s trosku uzsi a teda mozno rychlejsim profilom: http://korcule.com/hyper-create-g-4ks-80mm-p2855

   1. Matej

    Vďaka za rady. Jazdím na hydrogen kolieskach (RBtwister pro´15) a čo skoro ich bude treba vymeniť. Podľa vašej rady teraz zvažujem vymenu buď za Matter superjuice (z očakávaním zvýšenia rýchlosti od hydrogen-ov).. alebo potom pri tej lacnejšej alternatíve do 60e radšej asi Matter Image, Atom Matrix/One ako Hyper Concrete/Create.. korčulujem už pár rokov, jazdím často, rôzny terén a korčule mi slúžia aj ako dopravný prostriedok mestom. tak hľadám aj možno väčšiu rýchlosť ako na hydrogenoch pri zachovani 80mm. hoc sám neviem, či možno by nebolo lepšie zainvestovať do ložísk kvalitnejšich ako SG9, a k tomu nejake spominane kolieska do 60eur.

 6. Lucia

  Dobrý deň chcem sa spýtať aké kolieska potrebujem na korčule bladerunner formula 82 chcela by som o niečo vecssie kolieska a aby mi pasovali ďakujem

 7. Renáta

  Dobrý deň! Mám korčule Rollerblade. Potrebujem už vymeniť kolieska. Ak tomu správne rozumiem, môžem kúpiť hocijakú značku koliesok a nielen Rollerblade? Budú pasovať?
  Ďakujem.

 8. Tomáš

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať čo sa stane ak mám na ráme napísanú max. veľkosť koliesok 80mm a dám tam 84mm? Skúšal som ich tam dať ( z iných korčúľ) a v pohode tam bolo ešte dosť miesta, len som ich neskúšal. Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *