Ako si vybrať freestyle kolobežku

15. 8. 2018 | Monika

Stalo sa ti už niekedy, že si pri výbere kolobežky  nevedel, akú veľkosť si vybrať? Nemaj obavy, my ti pomôžeme zorientovať, aby si si vedel vybrať tú správnu. Aj keď môžeš jazdiť na akejkoľvek kolobežke, nie všetky budú pre teba vhodné, pohodlné a neužiješ si toľko zábavy. Najlepšou voľbou bude vždy kolobežka správnej veľkosti pre tvoj typ postavy. Teraz ti ponúkame tipy, ako na to.

Správna veľkosť 

Pre začiatok ťa chceme upozorniť, nikdy nevyberaj väčšiu kolobežku s myšlienkou, že “do toho vyrastieš“. Kolobežka, ktorá je väčšia je ťažko ovládateľná a to sťažuje jazdu čo môže viesť k nehodám. Dôležité je skúsiť si ju vopred, ako ideš jazdiť von. Ako sa cítiš keď na nej stojíš a prejdeš sa pár metrov? Ak je pohodlná, ľahko ovládateľná tak si pravdepodobne našiel tú správnu veľkosť. Môžeš jazdiť po parku alebo meste, preto je taktiež podstatné vedieť, ktorý štýl jazdy je najlepší pre teba.

Riadidlá

scooter-bar

Jedným z najdôležitejších faktorov, ako ti bude kolobežka sedieť, je výška a šírka riadidiel. Výška riadidiel by mala byť po tvoje boky alebo pás, keď stojíš na doske pre správnu rovnováhu a pohodlie. Všeobecne rozsah riadidiel záleží na tvojich preferenciách a štýle jazdy. Ak rád robíš triky, pravdepodobne si vyberieš nižšie riadidlá. Tí, ktorí kolobežkujú po meste preferujú skôr vyššie. Ak sú riadidlá príliš vysoko od tvojho pásu, kolobežka sa ťažšie ovláda a riskuješ od nich zranenia. Ak sú naopak príliš nízko, jazda môže byť nekomfortná.

Pri šírke riadidiel majú jazdci rozličné preferencie. Dobré je vyberať si riadidlá široké tak isto, ako šírka tvojich ramien. Ak hľadáš kolobežku skôr pre technické triky, vyberieš si užšie riadidlá. Ak si skôr “no hands“ jazdec, vyber si širšie. Vždy si však môžeš vybrať širšie riadidlá a zrezať ich podľa teba.

Doska

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere kolobežky je veľkosť dosky. Tá určí, ako sa bude kolobežka správať pri jazde. Väčšia doska je pohodlnejšia a je určená pre väčších jazdcov. S menšou doskou je ľahšie robiť triky a celkovo je vďaka nej kolobežka ľahšia.

➡ ak si vysoký do 150cm, vyber si dosku širokú 10,2cm – 11,4cm a dlhú 48,3cm až 50,8
➡ ak si vysoký od 150cm do 182,9cm, vyber si dosku širokú 10,2cm – 11,4cm a dlhú 50,8cm až 55,9cm
➡ ak si vysoký viac ako 183cm, vyber si dosku širokú 12,07cm – 15,24cm a dlhú 54,6cm až 59,7cm

Avšak mysli na to, že menšie dosky sú lepšie pre triky, zatiaľ čo širšie dosky sú pohodlnejšie a preto je najlepšie kolobežku si vyskúšať, aby si vedel, ako ti sedí.

scooter-deck

Kolieska

Bežné kolobežky majú priemer kolieska okolo 100mm alebo 110mm, ale sú dostupné aj kolieska s priemerom 125mm. Priemer koliesok však nie je veľmi dôležitým faktorom, ak hľadáš svoju prvú kolobežku. Kolieska majú vplyv na celkový výzor kolobežky a to, aké bude mať jazdné vlastnosti. Väčšie kolieska sú vo všeobecnosti však rýchlejšie a jazda je o niečo hladšia. Pro kolieska sú vyrobené z dvoch častí: polyuretán a jadro. Dnes má už takmer každá kolobežka kolieska z rôznych polyuretánových zlúčenín a jadrového dizajnu, čo im dáva rozličný pocit z jazdy. Väčšina začiatočníckych kolobežiek má plastové jadro, čo ti nevydrží dlho v prípade, že si pokročilý jazdec. Kovové jadro koliesok ti omnoho viac pomôže, najmä ak jazdíš freestyle a je viac odolné proti rozbitiu.

SL1560 Slamm Shadow PROMO 08

Kompatibilita

Ak si začiatočník, odporúčame ti vybrať si už kompletnú kolobežku, pretože ti určite všetky diely budú sedieť. Ak si chceš poskladať vlastnú a máš skúsenosti s kolobežkami, uisti sa, že všetky diely ti budú sedieť a budú kompatibilné.

Pozri na našom e-shope kde nájdeš kolobežky od začiatočníckych po pokročilé ❤

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *