Ako si vybrať dvojradové korčule

17. 2. 2020 | Jaro

Článok sme prvý krát publikovali 26. novembra 2016. Medzičasom nám pribudlo nové video a taktiež nové značky dvojradových korčúľ a tak sme si článok dovolili aktualizovať. 

———–

Dvojradové korčule, to sú tie, ktoré sa pripínajú na tenisku? Máš na dvojradovky podobné spomienky? Alebo si skôr z mladšej generácie, ktorá si myslí, že je to cool retro? Či už tak alebo tak, ponuka je extra široká a nemusí byť ľahké sa v nej zorientovať.  Pohodlne sa usaď, zapni si pásy a priprav sa. Vezmeme ťa s dvojradovkami na cestu s pravým strojom času.

Toto je video z nášho youtube kanála. Pre ďalšie nám daj subscribe tu a ak chceš preskočiť na našu kompletnú ponuku dvojradových korčúľ, klikni na tento link. 


Podľa Wikipedie boli dvojradové korčule vynájdené už v roku 1743. Odvtedy si svoju popularitu získavali vo väčšej alebo menšej miere. V roku 1880 sa v USA začali masovo vyrábať a to bolo zároveň jedno z prvých období, keď dvojradovky zažívali ozajstný boom. No počkať, keď už dvojradovky zažili viacero boomov a keď sú teraz retro, koľko krát už boli doteraz retro?

 

Štýly korčuľovania

Dosť bolo ale histórie. Pozrime sa na to čo tu máme dnes. Korčuľovanie na dvojradových korčuliach by sme mohli rozdeliť na dve hlavné kategórie a to na jazdu v interiéri a exteriéri. Pre interiér je typický hlavne americký štýl na tzv. rinkoch. Tie majú špecifický povrch a fungujú na spôsob nám známeho verejného korčuľovania alebo roller disco. Ďalšou vetvou „indoor“ korčuľovania je roller derby. Najsilnejšiu základňu má v USA, ale v Európe vzniká čoraz viac a viac tímov. My tajne dúfame, že nejaký vznikne čo najskôr aj u nás. Ak ste o Roller Derby nepočuli je to kontaktný šport na dvojradovkách, ktorý robia vo veľkej miere ženy. Pre lepšiu predstavu si pozri napríklad toto video:

 

Kedže sa u nás roller disco a ani roller derby stále nerozbehlo, je  korčuľovanie v exteriéri alebo „outdoor“   oveľa častejšie a aj populárnejšie. Korčule sú typické mäkkými kolieskami, ktorých tvrdosti sa pohybujú okolo 76-80A.  Táto tvrdosť je ešte nižšia na akú môžeš byť zvyknutý z inline korčúľ. Extra tvrdé kolieska sú vhodné skôr na typické americké indoor korčuľovanie.

 

Typy korčúľ

Hlavným prvkom podľa ktorého si budeš pravdepodobne vyberať svoje dvojradovky je typ topánky. V ponuke nájdeš dva základné typy. Vyšší a nižší. Vyšší je zväčša kombinácia s vysokou krasokorčuliarskou topánkou

chaya-black-noir chaya-bubblegum

 

Vyššej topánke často pripisujeme oveľa lepšiu oporu v členku. Tá v prípade dvojradových korčúľ nie je až tak kritická, kedže sú kolieska v dvoch radoch a problém so stabilitou členkou nie je až taký veľký. Keď sa lepšie prizrieš, zistíť, že kraso topánky majú zvýšenú pätu. Dvihnutá päta robí korčuľu oveľa obratnejšiou a lepšie ovládateľnou. Okrem rekreačnej jazdy tak korčule využiješ na tréning tanečných trikov, rôznych kreácii a podobne.

Druhou kategóriou sú korčule s nižšou topánkou. Tie často pripomínajú topánku pripnutú k rámu dvojradových korčúľ.  V členku síce oporu nemajú, avšak vďaka nižšej päte môžu byť korčule stabilnejšie. Skvelá voľba ak hľadáš korčule len na rekreačné korčuľovanie. Ak sa chceš voziť po rovine alebo cykloceste, prípadne chceš skúsiť roller derby, nižší strih bude pre teba.

chaya-jump-redchaya-jump-black

 

Značky dvojradových korčúľ

Naša ponuka dvojradových korčúľ rastie prakticky stále a robíme všetko preto, aby sme mali v ponuke tie najkvalitnejšie a taktiež tie, ktoré sú cenovo dostupné a umožnia tak naskoč do tohto super športu každému. Tu je krátky prehľad toho čo na trhu aktuálnej nájdeš.

ChayaChaya_logo

Značka Chaya patrí do rodiny nemeckého výrobcu Powerslide. Chaya vyrába vysoko kvalitné dvojradové korčule v prémiovej. Má širokú ponuku lifestyle korčúľ z krasokorčuliarskou topánkou, modely s nižšou topánkou na rekreačnú jazdu alebo jazdu plnú trikov a taktiež modely určené na roller derby. (viac info)

 

Playlife

playlife

Playlife je ďalšia zo značiek patriaca pod dobre známy Powerslide. V korčuliach tejto značky dostaneš fajn kvalitu za prijateľnú cenu. Ak chceš s jazdou na dvojradových korčuliach začať, bude to ideálna voľba. (viac info)

Riedell

riedell-skates-logo

Riedell je americký výrobca, ktorý robí väčšinu svojich korčúľ ručne. Prémiová kvalita je samozrejmosťou. Veľa modelov je ale vybavených kolieskami, ktoré sú vhodnejšie do interiéru (kedže sa jedná o americkú značku) a nejazdí sa na nich až tak dobre vonku. Skvelé, ak chceš čo najlepšie dvojradovky. Daj si ale pozor na to aké majú kolieska. (viac info)

Moxi

moxi-logo

Značka korčúľ Moxi je vyrábaná americkým Riedellom. Kvalita je absolútny top. Patria medzi to najdrahšie čo je zväčša spomedzi dvojradových korčúľ dostupné. Je to ale jednoznačne najlepšia voľba ak chceš čo najkvalitnejšie a najštýlovejšie dvojradovky s kraso topánkou. Viac ale povie nasledovné video. (viac info)

Sure Grip

logo-suregrip

Sure Grip Skate co je ďalšou americkou značkou v zozname. Bola taktiež pri zrode prvých polyurethánových koliesok. V ich ponuke nájdeš hlavne  extra kvalitné roller derby korčule a taktiež dvojradovky s topánkou na štýl Moxi skates za dostupnejšiu cenu. Veľa podarených a štýlových doplnkov je samozrejmosť. (viac info)

 Rookie Roller skates

Screen Shot 2016-11-25 at 23.38.43

Nikto nevie retro tak ako Rookie. Ak hľadáš pravé retro dvojradové korčule v štýlových dizajnoch za veľmi prijateľné ceny, choď do Rookie. (viac info)

Impala Roller skates

Impala Rollerskates je austrálska značka, ktorá vzdáva poctu bohatej histórii dvojradových korčúľ. Ich ponuka zodpovedá tým najčerstvejším štýlovým a farebným trendom, aby si sa tak pri jazde s tvojimi kamoškami mohla cítiť čo najlepšie.  Impala Rollerskates spolupracuje s tými najinšpirújúcejšími jazdkyňami a my sme presvedčení, že rovnako inšpirujú aj teba (viac info).

Rio Roller je anglická značka preslávená nadčasovými a modernými dizajnami. Vo svojich dvojradových korčuliach spája dobrú kvalitu korčúľ s dostupnou cenou. Na trhu je už viac ako 30 rokov a v aktuálnej ponuke nájdeš vždy viac než 20 rôznych modelov korčúľ.  (viac info).

Rio Roller

Rio Roller

Jackson Rollerskates

Dvojradové korčule Jackson sú známe skôr medzi hráčmi Roller Derby. V sezóne 2020 predstavil americký výrobca aj svoje prvé dvojradovky s krasokorčuliarskou topánkou a na kvalitatívnej stal sa z neho seriózny konkurent (Jackson Rollerskates).

 

Tak čo rozhodol / rozhodla si sa už pre dvojradové korčule alebo máš ďalšie otázky? Neváhaj sa nám ozvať alebo napíš do komentára. Celú ponuku nájdeš aj na e-shope Korcule.com.

 

… a nezabudni nám dať follow na Instagrame

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Nové Moxi Panther so semišovou kožou 🔥🔥🔥 . . . . . . #panther #panter #dvojradovky #rollerskates #dvojradovekorcule

Príspevok, ktorý zdieľa Korcule.com (@korculecom),

Názor na “Ako si vybrať dvojradové korčule

  1. Katarína

    Dobrý deň, prosím o radu, chcela by som dvojradové korčule skôr teniskové na cyklotrasu. Som 45ročná, a chcem tak cca 3x týždenne športovať. takže nech sú čo najkvalitnejšie kolieska – nezničiteľné, cenovo dostupné max. cca 50€. Prosím o radu ktoré by boli pre mňa najvhodnejšie. Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *