Ako sa obliecť s Craft-om

22. 10. 2012 | Jaro

Prednedávnom sá nám podarilo dostať do e-shopu a taktiež do našej novej predajne značku Craft. Už dlhšie sme zvažovali, že by sme sortiment funkčného prádla veľmi radi rozšírili. X-Bionic je síce veľmi kvalitné prádlo, avšak jeho pomerne vysoká cena niektorých našich zákazníkov často odrádzala. Hľadali sme teda značku, ktorá má taktiež extra vysokú kvalitu, je celosvetovo známa a jej jednotlivé modely sú dostupné za prijateľné ceny. Presne takouto značkou je pre nás značka Craft.

Craft má naozaj extra široký záber. Uspokojí dopyt extra funkčného a kvalitné oblečenia pre ľudí, ktorí cvičia vo fitness centre alebo indoor, bežcov a triatlonistov v exteriéri a to už nespomíname jej široký sortiment vhodný do chladnejšieho počasia. Craft vyrába oblečenie špeciálne pre cyklistov, bežcov, XC – bežecké lyže, alpine a aj pre triatlonistov. Pre korčuliarov je všetko toto oblečenie samozrejme vhodné taktiež. Veď často sa najlepšie na korčuliach  trénuje v cyklooblečení (najlepšie bez vložky 🙂 ) alebo bežeckom oblečení.

Veď aké lepšie prádlo môže  pre športovcov existovať ak ho nosí aj športovkyňa ako Martina Sábliková.

Nieže by sme si mysleli, že sa neviete obliekať, myslíme si ale, že popísanie a vysvetlenie princípov a určení jednotlivých typov oblečenia by mohlo byť veľmi prínosné pre všetkých.

Delenie na jednotlivé vrstvy

Ako ste si už asi aj všimli, pri oblečení Craft sa princíp obliekania delí na 3 vrstvy. 1. vrstva je zaužívaná ako funkčné spodné prádlo. To má primárne za úlohu odvod potu od tela a prípadne aj termoregulačnú funkciu.

2.vrstva by odvedený pot nemala nejako dramaticky zabrzdiť ale mala by taktiež prispievať k odvodu potu. Avšak tu je dôležitosť termoregulácie tela ešte vyššia ako pri prvej vrstve.

3. vrstva je vlastné vrchná vrstva. Má teda podobu rôznych búnd. Craft má vo vnútornej časti svojich búnd zakomponovaný kvalitný mesh, vďaka ktorému je zabezpečený kvalitný odvod potu. Povrch a typ bundy je potom treba vyberať podľa účelu. Potrebujete bundu do dažďa, snehu, na behanie?  U nás nájdete vždy určite aj pár vypredajových kúskov.

To by bol približný prehľad jednotlivých vrstiev.

3. vrstvu je teda treba vybrať podľa účelu. 2. vrstva nám neponúka až také množstvo možností. Najpopulárnejšou možnosťou je napríklad rolák Craft Shift free. V ďalších článkoch by sme mohli podrobnejšie rozobrať aj tieto vrstvy.

V tomto článku sa budeme predovšetkým venovať prvej vrstve.

Funkčná 1. vrstva Craft je dizajnovaná tak, aby bola nosená priamo na koži. Štruktúra jednotlivých vlákien je tvorená tak, aby vám spodné prádlo zabezpečilo maximálny možný odvod potu preč od tela, kde sa potom vyparí alebo je presunutý do ďalšej vrstvy.

Ak chcete dosiahnuť maximálnu efektivitu z oblečenia Craft, odporúčame vám vždy nosiť aj spodnú vrstvu Craft. Funčkné spodné prídlo sa tu delí na 3 kategórie: Stay Cool, Ve Active a Keep Warm. Vďaka týmto rôznym modelom sa budete môcť obliecť do absolútne každého počasia. Ich použitie sa líši podľa teploty a intenzity vášho tréningu.

To znamená, že v prípade extrémne intnzívneho tréningu vám stačí aj tenšia vrstva oblečenia. V prípade, že je intenzita striedavá poprípade intenzita nižšia je lepšie zvoliť teplejšiu variantu.

Využitie jednotlivých vrstiev je najlepšie možné demonštrovať na grafike uvedenej nižšie

Zdroj: Craftsports.us

Ako je už na grafe vidno, Stay Cool vrstva je ideálna do teplých podmienok. Samozrejme asi najlepšie je si niektoré z vrstiev naživo vyskúšať a potom posúdiť čo vám bude najviac vyhovovať. pri 30 stupňoch je síce odporúčaná stay cool vrstva. Avšak nevieme si predstaviť akoby ste mali na sebe v 30 stupňoch viaceré vrstvy. V tomto prípade je to jasné, stačí vám len spodná vrstva prádla. Na druhej strane, pri vysokej intenzite sa ešte stay cool pripúšta aj pri teplote cca 5 stupňov. Kedže stay cool vôbec nehreje, je zrejme každému jasné, že toto je presne opačný prípad a tu je práve vrstvenie viac než vítané.

Be Active je potom z Craftu to absolútne najuniverzálnejšie. Aspoň my sa na to tak pozeráme. Prádlo je podľa Grafu využiteľné v intervale teplôt medzi +10 až -25 stupňami. Z vlastných skúseností sa teoreticky nič nestane ak be active použijete aj pri vyšších teplotách. Zasa je to aj o vlastnom subjektívnom pocite a predovšetkým o samotnom vrstvení. Ak si na seba vezmete len jedno tričko Craft Be Active a nebudete už naň dávať druhú a tretiu vrstvu, určite bude môcť byť vaším príjemný spoločníkom aj pri 15 a viac stupňoch.

Tu by ale bolo vhodné ešte jedno pozastavenie. Okrem toho, že sa jednotlivé typy spodného prádla delia na verziu s crewneckom, turtle neckom, turtleneckom so zipsom a podobne (čo komu vyhovuje), sa delí Be Active na Be Active a na Be Active Extreme. Pozrime sa teda na rozdiely medzi jednotlivými tričkami/spodkami.

 

Craft Be Active

Craft Be Active je tričko určené do chladného a mierne chladného počasia. Prádlo má kanálikovú štruktúru. Duté kanáliky odvádzajú pot a pôsobia termoregulačne. To znamená, že keď vám je teplo tak telo ochladzujú a keď zima tak presne naopak. Napríklad tu nájdete jeden Be Active Rolák.

Craft Be Active Extreme

Craft Be Active Extreme je drahšie a prepracovanejšie. Taktiež je určené do mierne chladného počasia a chladného počasia. Jeho prepracovanosť spočíva v dvojvrstvej štruktúre, kde vnútorná vrstva je tvorená  6 kanálikovým vláknom a stará sa o odvod potu. Vonkajšia vrstva obsahuje duté vlákna, ktoré dopomáhajú pri odvode potu a pôsobia termoregulačne. Viď vyššie. V tjeto sezóne sú dostupné aj cool farby, ktoré sa nám veľmi páčia. Napr takto vyzerá dámska verzia.

 

 

Napokon tu máme najteplešiu verziu a tou je:

Craft Keep Warm

Je ideálna do chladného počasia pri menšej intenzite pohybu, napr prechádzka a turistika a do veľkej zimy pri intenzivnom pohybe, napr. lyžovačka. Vyznačuje sa bodymapping zónami. Takže tam kde sa veľa potíme, tam je tenšie a na citlivých miestach je hrubšie.

Dúfame, že sme vás aspoň čiastočne uviedli problematiky týkajúcej sa prádla Craft.  Celú našu ponuku Craft nájdete na tomto linku. 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *