Ako si vybrať dvojradové korčule

26. 11. 2016 | Jaro

 

Dvojradové korčule, to sú tie, ktoré sa pripínajú na tenisku? Máš na dvojradovky podobné spomienky? Alebo si skôr z mladšej generácie, ktorá si myslí, že je to cool retro? Či už tak alebo tak, ponuka je extra široká a nemusí byť ľahké sa v nej zorientovať.  Pohodlne sa usaď, zapni si pásy a priprav sa. Vezmeme ťa s dvojradovkami na cestu s pravým strojom času.

Podľa Wikipedie boli dvojradové korčule vynájdené už v roku 1743. Odvtedy si svoju popularitu získavali vo väčšej alebo menšej miere. V roku 1880 sa v USA začali masovo vyrábať a to bolo zároveň jedno z prvých období, keď dvojradovky zažívali ozajstný boom. No počkať, keď už dvojradovky zažili viacero boomov a keď sú teraz retro, koľko krát už boli doteraz retro?

 

Štýly korčuľovania

Dosť bolo ale histórie. Pozrime sa na to čo tu máme dnes. Korčuľovanie na dvojradových korčuliach by sme mohli rozdeliť na dve hlavné kategórie a to na jazdu v interiéri a exteriéri. Pre interiér je typický hlavne americký štýl na tzv. rinkoch. Tie majú špecifický povrch a fungujú na spôsob nám známeho verejného korčuľovania alebo roller disco. Ďalšou vetvou „indoor“ korčuľovania je roller derby. Najsilnejšiu základňu má v USA, ale v Európe vzniká čoraz viac a viac tímov. My tajne dúfame, že nejaký vznikne čo najskôr aj u nás. Ak ste o Roller Derby nepočuli je to kontaktný šport na dvojradovkách, ktorý robia vo veľkej miere ženy. Pre lepšiu predstavu si pozri napríklad toto video:

 

Kedže sa u nás roller disco a ani roller derby stále nerozbehlo, je  korčuľovanie v exteriéri alebo „outdoor“   oveľa častejšie a aj populárnejšie. Korčule sú typické mäkkými kolieskami, ktorých tvrdosti sa pohybujú okolo 76-80A.  Táto tvrdosť je ešte nižšia na akú môžeš byť zvyknutý z inline korčúľ. Extra tvrdé kolieska sú vhodné skôr na typické americké indoor korčuľovanie.

 

Typy korčúľ

Hlavným prvkom podľa ktorého si budeš pravdepodobne vyberať svoje dvojradovky je typ topánky. V ponuke nájdeš dva základné typy. Vyšší a nižší. Vyšší je zväčša kombinácia s vysokou krasokorčuliarskou topánkou

chaya-black-noir chaya-bubblegum

 

Vyššej topánke často pripisujeme oveľa lepšiu oporu v členku. Toto samozrejme nie je výnimka, ale keď sa lepšie prizrieš, zistíť, že kraso topánky majú zvýšenú pätu. Dvihnutá päta robí korčuľu oveľa obratnejšiu a lepšie ovládateľnú.

Druhou kategóriou sú korčule s nižšou topánkou. Tie často pripomínajú topánku pripnutú k rámu dvojradových korčúľ.  V členku v nich nedostaneš takú oporu, ale na rozdiel od kraso topánok nemajú dvihnutú pätu. To robí korčule oveľa stabilnejšie vo vyšších rýchlostiach. Preto ak sa chceš voziť po rovine alebo cykloceste, prípadne chceš skúsiť roller derby, nižší strih bude pre teba.

chaya-jump-redchaya-jump-black

 

Značky dvojradových korčúľ

Naša ponuka dvojradových korčúľ rastie prakticky stále a robíme všetko preto, aby sme mali v ponuke tie najkvalitnejšie a taktiež tie, ktoré sú cenovo dostupné a umožnia tak naskoč do tohto super športu každému. Tu je krátky prehľad toho čo na trhu aktuálnej nájdeš.

ChayaChaya_logo

Značka Chaya patrí do rodiny nemeckého výrobcu Powerslide. Chaya vyrába vysoko kvalitné dvojradové korčule v prémiovej. Má širokú ponuku lifestyle korčúľ z krasokorčuliarskou topánkou, modely s nižšou topánkou na rekreačnú jazdu alebo jazdu plnú trikov a taktiež modely určené na roller derby. (viac info)

 

Playlife

playlife

Playlife je ďalšia zo značiek patriaca pod dobre známy Powerslide. V korčuliach tejto značky dostaneš fajn kvalitu za prijateľnú cenu. Ak chceš s jazdou na dvojradových korčuliach začať, bude to ideálna voľba. (viac info)

Riedell

riedell-skates-logo

Riedell je americký výrobca, ktorý robí väčšinu svojich korčúľ ručne. Prémiová kvalita je samozrejmosťou. Veľa modelov je ale vybavených kolieskami, ktoré sú vhodnejšie do interiéru (kedže sa jedná o americkú značku) a nejazdí sa na nich až tak dobre vonku. Skvelé, ak chceš čo najlepšie dvojradovky. Daj si ale pozor na to aké majú kolieska. (viac info)

Moxi

moxi-logo

Značka korčúľ Moxi je vyrábaná americkým Riedellom. Kvalita je absolútny top. Patria medzi to najdrahšie čo je zväčša spomedzi dvojradových korčúľ dostupné. Je to ale jednoznačne najlepšia voľba ak chceš čo najkvalitnejšie a najštýlovejšie dvojradovky s kraso topánkou. Viac ale povie nasledovné video. (viac info)

Sure Grip

logo-suregrip

Sure Grip Skate co je ďalšou americkou značkou v zozname. Bola taktiež pri zrode prvých polyurethánových koliesok. V ich ponuke nájdeš hlavne  extra kvalitné roller derby korčule a taktiež dvojradovky s topánkou na štýl Moxi skates za dostupnejšiu cenu. Veľa podarených a štýlových doplnkov je samozrejmosť. (viac info)

 Rookie Roller skates

Screen Shot 2016-11-25 at 23.38.43

Nikto nevie retro tak ako Rookie. Ak hľadáš pravé retro dvojradové korčule v štýlových dizajnoch za veľmi prijateľné ceny, choď do Rookie. (viac info)

 

Tak čo rozhodol / rozhodla si sa už pre dvojradové korčule alebo máš ďalšie otázky? Neváhaj sa nám ozvať alebo napíš do komentára. Celú ponuku nájdeš aj na e-shope Korcule.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *