Aké sú tie najlepšie kolieska na korčule

24. 1. 2013 | Jaro

Aké sú dôvody prečo sa aj hobby športovci často ženú za tou najlepšou výbavou? Chcú byť najrýchlejší medzi svojimi kamarátmi? Chcú vydať čo najmenšie množstvo námahy? A aký je ten váš dôvod? V každom prípade, pri kvalitných a dobrých kolieskach to tak určite nie je. Najlepšie kolieska na trhu vám neposkytnú len tú najvyššiu rýchlosť a odolnosť spomedzi všetkých. Je to hotová chémia a alchýmia, kde sa hľadá kombinácia tej najlepšej priľnavosti, pružnosti, rýchlosti a odolnosti.

Že z toho budeme robiť až takúto vedu ste nečakali však? Ja sám som si už prešiel niekoľkými desiatkami sád rôznych koliesok, odpretekal taktiež kvantum pretekov s väčšími a menšími úspechmi 🙂 a preto verím, že budem vedieť poradiť aj vám, aké sú tie najlepšie kolieska.

V tomto članku zahodíme za hlavu všetky priesvitné 80A  no name kolieska, low cost nekvalitné záležitosti ako Worker, poprípade nejaké svetielkujúce srandičky a zameriame sa len na to najlepšie! Ak vám ešte nie sú jasné základné pojmy, prečítajte si napríklad aj článok o tom ako si kolieska vybrať.

Najprv taký malý pohľad do blízkej histórie. Pred cca 7 a viac rokmi na trhu jednoznačne dominovala značka Hyper. U nás v obchode ju stále nájdete zastúpenú v hojnom počte. Hyper sú stále špičkové kolieska a v rámci pomeru ceny a výkonu sú skvelé pre všetkých čo jazdia 76mm-90mm. Hyper vo väčších veľkostiach robilo modely ako napr Hyper Pista, avšak tie sa neuchytili tak ako nastupujúca značka Matter. Nechcem sem písať presné rokypretože si ich žiaľ nepamätám. Pôvodný názov kolieska neskôr kvôli nejakým autorským problémom nahradil názov Matter Juice. (kto si spomenie na pôvodný názov najpopulárnejšieho kolieska Matter má u mňa vernostné body do e-shopu a 2 energetické gely Powerbar 🙂 ja si neviem spomenúť ani za svet). V každom prípade Matter Juice boli dominantné kolieska pomere dlhú dobu. Nebolo vôbec výnimkou keď malo celé štartové pole pretekárov či už na Slovensku alebo v Rakúsku komplet obuté žlté kolieska. Síce som nenašiel vhodné foto zo štartu, aspoň teda dopĺňam fotku z nášho klubu z roku 2008 z Linzu (všetci žlté Matter Juice).

linz_047x

Neskôr sa sily rozdielili medzi žltú klasiku Matter, značku Atom s modelom One a novú značku na trhu MPC. Problémom MPC koliesok bola ich relatívne častá kazovosť. Tento fakt samozrejme veľa pretekárov odradil. V dnešnej dobe by už mali byť všetky kolieska MPC nekazové a v poriadku.

 

 

kolieska-info

 

 

Vynechal som značku koliesok Bont. Ak si budete prezerať ich ponuku vedzte, že Bont Highroller sú kolieska na rovnakej úrovni ako Matter Juice alebo Atom one. Bont som sem chronologicky medzi Matter a MPC nezaradil úmyselne a to kvôli tomu, že táto značka bola horšie dostupná. Dominovala hlavne v USA a Austrálii.  Avšak veríme, že nášmu e-shopu sa to podarí zmeniť.

Najvyššie ceny?

Čo sa týka cien tých najlepších koliesok, použijem hodnoty pre 100 a 110mm rozmery. Vždy sa teda bude jednať skôr o hornú hranicu.  Cenu menších koliesok vyrobených z materiálu top značiek si u nás v eshope ľahko môžete skontrolovať.  Ceny sa samozrejme vyvíjali, tak ako kvalita koliesok a žiaľ možno ešte rýchlejšie ako tá kvalita. Pred viac ako 6 rokmi sme sa vytešovali ak sme kolieska zohnali za 80€, neskôr sme boli radi ak sme ich dostali za 100€ a potom prišlo MPC, ktoré si tak nejako zaumienilo, že pýtať za kolieska cca 140€ je adekvátne. Tak bola to riadna pálka a nie každému to bolo pochuti. Ale čo by sme nespravili pre svoje pretekárske výslekdy? 🙂 Matter kolieska boli istý čas spolu s Atom od Luigina výhodnejšie ako MPC. I keď ak sa niekomu zdalo, že mu to na MPC proste ide lepšie, radšej zainvestoval . Nakoniec si to ale rozmyslel aj Matter a vyvinul nový model kolieska G13 pri ktorom si za komplet sadu pýtal 160€! MPC zakontrolovalo a pripravilo model Turbo, za ktorý si zapýtalo taktiež 160€ za sadu.  Toľko peňazí je za kolieska už naozaj veľa. I keď sú rýchlejšie a o stupeň kvalitnejšie ako Matter Juice,  už veľmi málo ľudí do nich zainvestuje. Navyše podľa nových správ majú tento rok stáť Matter G13 cez 200€ za sadu! (ku konkrétnej štruktúre týchto high end koliesok sa dostaneme v inom článku)

Bont má medzi týmito drahšími top kolieskami taktiež svoje zastúpenie. Jedná sa o Bont Mayhem a zatiaľ čo sa MPC a Matter vzájomne obviňovali z kopírovania a podobne, Bont Mayhem začalo vyhrávať pretek po preteku v USA v konkurencii MPC a Matter G13.  Cena Bont Mayhem je taktiež 18-20€ za koliesko. Avšak tá sa nezvyšuje a preto ju hodnotíme ako najlepšiu alternatívu voči G13 a Turbo.  Viac informácii nájdete aj na produktovej stránke Bont Mayhem. 

matter-g-13-100mmBont Mayhem

 

Nezúfajte. Ide to aj lacnejšie (ale stále nie zadarmo)

Realita je taká, že 99% z nás nepotrebuje kolieska za 200€. Dobre ale stále chceme niečo fakt dobré a iné ako dostaneme v originál korčuliach. Najlepšou alternatívou je teda podľa mňa Bont Highroller, Atom One alebo Matter Juice. Pokiaľ nie ste profík, ktorý zadarmo dostane kufor nových koliesok a po dvoch pretekoch ich vyhodí do koša, zmienené kolieska sú pre vás ako stvorené. Ak ich začnete jazdiť, pocítite obrovský rozdiel v porovnaní s vašimi starými obyčajnými kolieskami. Rýchlosť a priľnavosť je na absolútne inej úrovni ako vám poskytne akékoľvek priemerné Rollerblade alebo K2 koliesko. Ručím vám za to. Ak ste na hrádzi začali s poriadnym tréningom, možno sa vám mohlo stať, že sa vám kolieska občas pri silnom odraze z celej sily vo vyššej rýchlosti podšmykli. To sa vám s týmito kolieskami určite nestane. Nielenže držia na asfalte, ale pocítite aj skvelý roll. Grip a roll je tiež  skvelo vysvetlený v článku o kolieskach.

V nasledujúcej časti článku sa povenujeme jednotlivým typom koliesok. Pre sprehľadnenie sem umiestnime aj linky na niektoré veľkosti. Ak sa tu link s vašou veľkosťou nachádzať nebude, je dosť možné, že v priebehu sezóny na webe pribudol. Takže určite navštívte aj e-shop alebo predajňu.

Bont Highroller (cena od 59,9€ do cca 100€)

Myslím, že všetko potrebné je napísané v popise produktu an e-shope. Ťažiskové koliesko od Bontu. Jednoducho taká ich klasika. Je v populánrej farbe mint a jednoznačne odporúčame tvrdosť 85A. Je možné objednať aj tvrdosť 83A v červenej ale ako univerzálna varianta je lepšie 85A. Presný popis nájdete na jednotlivých produktových stránkah.

bont-highroller-kolieskobont-highroller-koliesko

Bont Highroller 80mm

Bont Highroller 84mm

 

Bont Highroller 90mm

Bont Highroller 100 a 110mm (link doplníme)

 

Matter Juice (od 63€ za najmenšie do cca 120€)

Žltá klasika od Matteru (výrobca Powerslide) bola uplynulý rok ešte vylepšená a dostala prívlastok super juice. Žlté kolieska sa považujú za absolútnu klasiku, ktorou najväčšou doménou je jej univerzálnosť. Tvrdosti sa označujú v tomto prípade inak a to F0 – najtvrdšie, F1 (cca 86A) , F2 (85A) a F3 (84A). Žlté univerzálne kolieska majú tvrdosť F1. Ja osobne mám rád aj bielu variantu s tvrdosťou F2. Na výber máte aj dva typy stredov. Tzv. hollow core – duté jadro – tuhšie na pocit, lepšie drží stabilitu vo vyšších rýchlostiach a EMT jadro – lúčový dizajn , nie tak tuhé ako hollow a pružnejšie – materiál kolieska je v oboch rovnaký.

matter_super_juice_110psdmatter-superjuice-f1-emt-110mm

MATTER SUPER JUICE F1 110MM

MATTER SUPER JUICE F1 EMT 110MM

MATTER SUPER JUICE F1 EMT 100MM

MATTER SUPER JUICE F1 100MM

Atom One (59€-100€)

Kvalitatívne do tejto skupiny zapadajú jednoznačne aj kolieska Atom One. Dostupné sú spravidla v dvoch rôznych tvrdostiach 85A a 86A. Osobne preferujem kompromisnejšiu tvrdosť 85A. Ak máte radšej tvrdšie a tuhšie kolieska môžete  si vziaž komplet 86A sadu, poprípade si dať do stredu dve 86A kolieska a na kraje 85A.

 

ATOM WHEELS ONE 85A 110MM

ATOM WHEELS ONE 85A 100MM

ATOM ONE 85A 90MM

ATOM WHEELS ONE 85A 84MM

ATOM ONE 85A 80MM

 

Ak hľadáte teda kolieska s parametrom najlepších na trhu vyberte si hlavne z týchto ponúknutých variánt. Z vlastnej skúsensoti viem, že tieto modely sú zlikvidované cca po 4000km takže si s nimi za cenu vyššiu o cca 30-40% v porovnaní s obyčajnými zajazdíte oveľa dlhšie.

Máte svoje vlastné skúsensti s kolieskami? Podeľte sa s nami o ne v komentároch. Celú ponuku koliesok u nás nájdete na tomto linku. 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *